Αρχείο ημέρας 8 Απριλίου 2024

Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Β’ Γυμνασίου

Την Τρίτη 02/04/2024 και στα πλαίσια των μαθημάτων των Θρησκευτικών, της Βιολογίας και της Γεωλογίας-Γεωγραφίας οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου επισκέφτηκαν τον φορέα διαχείρισης λιμνών Βόλβης και Κορώνειας, όπου ενημερώθηκαν για την περιοχή της εμβέλειας του φορέα και το οικοσύστημα της περιοχής, έκαναν ποδηλατάδα και επισκέφτηκαν τα βήματα του Αποστόλου Παύλου στη Νέα Απολλωνία.
Κατόπιν, συνοδεία των μελών του φορέα, έγινε ορνιθοπαρατήρηση στο Χωριό της Μικρής Βόλβης.Η επόμενη στάση ήταν στους γεωλογικούς σχηματισμούς της Νυμφόπετρας, ενώ η τελική στάση ήταν στα μνημεία της φύσης, όπου είδαμε την αποικία των ερωδιών.

Ο ενθουσιασμός των παιδιών, η συμμετοχή τους και η επαφή με τη φύση ήταν εξαιρετική!

Σαν αποτέλεσμα της δραστηριότητας αυτής είναι και ο διαγωνισμός φωτογραφίας που θα γίνει στο σχολείο με το υλικό που μάζεψαν τα παιδιά. Οι καλύτερες φωτογραφίες τους θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου.

• Την δράση συνδιοργάνωσαν οι καθηγήτριες: Ζεβελάκη Μαρία και Χατζηαυγέρη Ευγενία.
    Συνόδευαν επίσης οι καθηγήτριες: Λεμονίδου Μαρία, Διονυσιάδου Σταυρούλα και Μητσογιάννη Μαρία.

1ο Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας

Την Παρασκευή 29/03/2024 το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση που διοργάνωσε η Β/θμια Εκπαίδευση Δυτικής Θεσσαλονίκης στο 1ο Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας.
Το σχολείο μας συμμετείχε με θέμα: Ορυκτά και Μεταλλεύματα του Ελλαδικού χώρου έχοντας ετοιμάσει μία παρουσίαση από τη μαθήτρια της Β’ τάξης Ελευθερία Παπαδοπούλου και με τη συλλογή των ορυκτών και πετρωμάτων του σχολείου μας.

• Η αντιπροσωπεία των μαθητών που πήραν μέρος στη δράση είναι :
    Γεωργιάδου Βάϊα , Γεωργιάδου Δέσποινα, Δεληνικολάου Χρήστος, Κοροβέση Μάριαν, Κυφωνίδου Μαρία, Μουσκεφτάρα Άρτεμις , Παπαδοπούλου Ελευθερία, Νταμοτσίδης Παύλος,Τσακίρης Χρήστος.
  • Τη δράση στήριξαν οι καθηγητές: Χατζηαυγέρη Ευγενία, Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος και Παπαχαραλάμπους Σωτηρία.