Αρχείο συντάκτη 3gymstav

Το πείραμα του Ερατοσθένη

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 η Β’ τάξη του σχολείου μας, κατά την διάρκεια της 5ης διδακτικής ώρας, συμμετείχε στην δράση που διοργανώνεται από την ΠΑΝΕΚΦΕ “Το πείραμα του Ερατοσθένη”.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες χωρισμένοι σε 3 τμήματα Β1, Β2, Β3 και με την επίβλεψη των καθηγητών τους, υπολόγισαν την περίμετρο και την ακτίνα της Γης. Στον υπολογισμό συμμετείχαν όλοι με ενθουσιασμό και περιέργεια, χρησιμοποιώντας απλά εργαλεία και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Β1 – Χατζηαυγέρη Ευγενία, Βουλγαρίδου Δήμητρα

Β2 – Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος

Β3 – Παπαπασχάλης Ευάγγελος, Διονυσιάδου Σταυρούλα

Οι μετρήσεις των παιδιών ήταν άριστες και κατάφεραν να υπολογίσουν την ακτίνα της Γης με απόκλιση 0,2% !!!

Συγχαρητήρια για την συμμετοχή και την άψογη συνεργασία τους!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης

Μια φανταστική εμπειρία “Ακούγοντας τη ζωή”

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 η Πρώτη (Α’) τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τη Μονή Λαζαριστών στη Σταυρούπολη και πιο συγκεκριμένα το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης που στεγάζεται στο ομώνυμο κτίριο. Οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου με τίτλο «Ακούγοντας τη ζωή».

Με αφορμή  τη ζωή και το έργο του ζωγράφου Σολομόν Νικρίτιν, οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με βιωματικό τρόπο με την Τέχνη του 20ου αιώνα και συμμετείχαν σε δραστηριότητες καθοδηγούμενοι/ες από τις εμψυχώτριες – μουσειολόγους της Πινακοθήκης.

Τα έργα που παρήγαγαν εκτίθενται στο σχολείο με πρωτοβουλία της καθηγήτριας εικαστικών του σχολείου κας Νικολαΐδου Χαρίκλειας.

Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω των εποχικών ιογενών αναπνευστικών λοιμώξεων

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ

και ο Σύλλογος Καθηγητών του 3ου Γυμνασίου Σταυρούπολης

Σας εύχονται ολόψυχα

Χρόνια Πολλά

Καλά Χριστούγεννα

Υγεία, Πρόοδο

και ευτυχισμένο το νέο έτος 2024!

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Αγαπητοί Γονείς – Κηδεμόνες.

Με χαρά σας προσκαλούμε στις εκδηλώσεις του σχολείου μας που θα γίνουν την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 και συγκεκριμένα ως εξής:

Α) Στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή που θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σταυρούπολης στις 12:45-13:30 μ.μ.

Β) Στην ενημέρωση για την επίδοση των μαθητών/τριών που θα γίνει στο χώρο του σχολείου μεταξύ των ωρών 14:00 και 16:00 μ.μ.

Γ) Στο Χριστουγεννιάτικο BAZAAR που διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με το 15μελές Συμβούλιο του Σχολείου, τις ημέρες ΤΡΙΤΗ 19-ΤΕΤΑΡΤΗ 20 –ΠΕΜΠΤΗ 21-12-2023.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο συγκεντρώνει τρόφιμα (μακαρόνια, φακές, φασόλια, ρύζι, αλεύρι κα) για το συσσίτιο του Ι. Ν. Αγίου Ελευθερίου.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Καθηγητών

του 3ου Γυμνασίου Σταυρούπολης

Χριστουγεννιάτικες εργασίες και ευχές των μαθητών μας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 3ου Γυμνασίου Σταυρούπολης σας εύχονται

“Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος”.

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να διαβάστε τις ευχές μας.

Ελπίζουμε όλες να πραγματοποιηθούν!!!

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Σας ενημερώνουμε ότι σύντομα θα σας προσκαλέσουμε σε συνάντηση με τους καθηγητές του σχολείου μας, προκειμένου να ενημερωθείτε για την μέχρι τώρα πορεία των παιδιών σας.